Skip to main content

Kiedy jechać

Kiedy jechać ? Jest taki stary dowcip… o szefie który nie chce w wakacje dać pracownikowi urlopu i pyta, czy ten lubi ciepłe piwo i spoconych współtowarzyszy… po odpowiedzi, że nie, słyszy… no to masz urlop w listopadzie! Ale nie! To nie jest powód, że nasze wyprawy do Nepalu organizujemy jesienią i pod koniec zimy. Powód jest prosty. W tamtej strefie klimatycznej latem jest pora monsunowa. Pada i… pada i jest gorąco i parno, a w górach? Też pada – śnieg! Kiedy jechać ? Najlepszy czas na trekking w Nepalu to okres od października do poczatku kwietnia. Początek tego okresu, to cudownie czyste powietrze i rewelacyjna widoczność, ale pozostałości po porze deszczowej. Końcowka jest wolna od tego typu atrakcji, ale widoczność jest trochę gorsza i mogą nas zaskoczyć przelotne opady deszczu i chmury.

Temperatury w Nepalu

Wszystko zależy, który rejon Nepalu zamierzamy odwiedzić. Ze względu na duże różnice wysokości jadąc do tego kraju musimy być przygotowani zarówno na tropikalny skwar, jak i na temperatury mocno poniżej zera. Trzeba pamiętać,  że temperatura może spadać od 0,6 do 1 stopnia (zależy od wilgotności powietrza), na każde 100 m w górę. Ważna jest także informacja , że w odróżnieniu do wspólnych jadalni, pokoiki w loggiach nie są z reguły ogrzewane. Stąd też ujemne temperatury w górach nie są rzadkością.

Kiedy jechać

Opady w Nepalu

Kiedy jechać ? W Nepalu ze względu na strefy klimatyczne właściwie do wysokości 2100 mnpm mamy do czynienia z monsunowymi mianami klimatu. Skutkuje to letnim  maximum opadów. Letnia pora monsunowa w wielu miejscach właściwie uniemożliwia aktywność trekkingową ze względu na intensywność opadów. Najlepszy czas na trekking w Nepalu to okres od października do poczatku kwietnia. 

Kiedy Jechać