Fotografia
Znasz to uczucie, kiedy po powrocie z wakacji okazuje się, że na 2000 wypstrykanych zdjęć tylko
2, może 3 są dobre? I tak właściwie to nawet nie wiesz dlaczego – po prostu nacisnąłeś/aś spust migawki i samo wyszło. Z nami dowiesz się się dlaczego – poznasz proces tworzenia fotografii – ten techniczny i ten twórczy. Pomożemy Ci zrozumieć jak działa Twój aparat, czym jest ekspozycja, przesłona, ISO… Ale przede wszystkim nauczymy Cię patrzeć na świat okiem fotografa. Twoje zdjęcia nie muszą pokazywać „budowli”, albo „ładnego kwiatka”, mogą za to opowiadać historię, skrywać tajemnice i inspirować innych. Fotografia podróżnicza to tak naprawdę bardzo obszerny temat: pejzaż, architektura, portrety, fotografia uliczna, a nawet zwykłe zdjęcia pamiątkowe ze znajomymi – w każde z nich da się tchnąć duszę.
Wszyscy, którzy nie zamierzają poprzestać na zdjęciach będących zwykłym zapisem z podróży muszą zagłębić się w zrozumienie technicznych aspektów fotografii. To nie aparat podejmuje twórcze decyzje, ale my sami. Chwila refleksji nad kompozycją i rodzajem oświetlenia może sprawić, że przywieziemy do domu niesamowitą pamiątkę.
W programie znajdą się m.in.:
- ekspozycja – balansowanie pomiędzy czasem naświetlania, a przesłoną ma wpływ na cały nastrój zdjęcia. Nauczysz się wybierać odpowiedni tryb ekspozycji, pomiaru światła, wykorzystywać głębię ostrości, a nawet kreatywnie fotografować aparatem kompaktowym.
- kompozycja – to chyba najważniejszy z technicznych elementów. Decyduje o oryginalności zdjęcia, a dzięki odpowiedniemu kadrowaniu możemy opowiedzieć zdjęciem całą historię, wprowadzić odpowiedni klimat, przekazać widzowi nasze emocje, spokój, dynamikę…
- światło – „Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się
o światło.” To cytat, który od dawna krąży po internecie, a my w 100% się z nim zgadzamy. Najpiękniejsze fotografie to te, które poruszają grą światła.
Niektóre momenty da się przewidzieć, do niektórych da się przygotować, a czasem po prostu jesteśmy we właściwym miejscu, we właściwym czasie. Z nami poznasz tajniki: kiedy najlepiej fotografować naturę, co to jest światło zastane, jak radzić sobie we wnętrzach, jak zrobić i co to jest HDR.
Wszystkie techniczne zagadnienia opanujesz ucząc się robić zdjęcia: zabierających dech w piersiach krajobrazów, a jeśli Twój obiektyw okaże się zbyt wąski, żeby objąć w kadrze całe Himalaje – pokaże Ci jak zrobić dobrą panoramę i jakiego oprogramowania użyć, żeby później złożyć ją w jedną całość na komputerze (tak tak, komputery też zapewniamy podczas naszej wyprawy). Zasmakujesz też ulicznej fotografii w sercu Kathmandu – może uda się uchwycić jakąś procesję (w końcu święta
w Nepalu trwają w sumie przez 120 dni w roku, więc jest na to duża szansa), dzień targowy… posmakujesz też najtrudniejszej z dziedzin fotografii – portretu.
Podczas naszego wyjazdu zapewniamy:
- opiekę fotografa
- sprzęt komputerowy (w awaryjnych sytuacjach – trochę miejsca do zgrania zdjęć z kart aparatu 😉 )
- oprogramowanie do obróbki zdjęć
- statywy
- lampy błyskowe
- dodatkowe obiektywy do aparatów firmy Nikon lub Canon
Jednak ze względu na ograniczenia wagowe dotyczące bagażu, powyższy sprzęt stanowi raczej podstawę do pracy w grupach.
Złota godzina – najlepsza pora w ciągu dnia dla fotografa.
Wschód słońca w Tatrach. fot. Danuta Gola
A to dla tych, którzy narzekają na brak wypasionego aparatu, bo to nie sprzęt jest najważniejszy, a światło. Panorama wykonana i obrobiona telefonem.
Zima w Beskidach. fot. Danuta Gola