Wycieczka na Jurę Krakowsko Częstochowską

By August 21, 2016Lato w mieście, NGO

Wycieczka na Jurę Krakowsko Częstochowską

Wczoraj (20.08.2016) silna grupa prawie 50-cio osobowa w ramach akcji Lato w Mieście miała okazję poznać kilka tajemnic Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Na początek zamek w Ogrodzieńcu! Majestatyczna, widoczna z dala bryła zamku jest jednym z głównych celów. Oczywiście równie ciekawe (szczególnie dla młodszej części grupy) co ruiny zamku, były stragany z pamiątkami na drodze dojściowej do zamku. Po zaopatrzeniu się w pamiątki oraz we wszystkie możliwe repliki broni białej (na szczęście z drewna) przyszedł czas na ZAMEK!

Pani przewodnik ciekawie i co najważniejsze przystępnie przedstawiła zagmatwane losy grodu i jego włodarzy. Było zwiedzanie w wejściem po stromych schodach na galerię skąd roztaczała się rewelacyjna panorama na okolicę. Była wystawa broni oraz strojów średniowiecznych. Były opowieści o skarbie i duchach.

Po kolejnej porcji zakupów pamiątkowych podjechaliśmy kawałek pod Górę Birów. Tu po kilkunastominutowym spacerze stajemy u stóp Grodu Birów. Podejście po stromych schodach pod ten zrekonstruowany przykład wczesnośredniowiecznego grodu zrobiło wrażenie nawet na młodej części grupy:)

I tu należą się słowa uznania dla rewelacyjnej kondycji fizycznej i determinacji naszych seniorów! Pomimo trudnych warunków – wysoka temperatura, ostre słońce i trudne podejście, poradzili sobie swietnie, dając przykład młodszym! Eksploracja tej drewnianej warowni to już ostatni punkt naszej wycieczki.

Było ciekawie, historycznie, wymagająco i wesoło, czyli tak jak być powinno!

Podziękowania dla całej GRUPY – byliście świetni!

 

 

Projekt finansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Wojkowicach.

 

Leave a Reply

2 × four =