Tygrys – oko w oko

By March 19, 2018Aktualności, Blog
Tygrys

Tygrys !

Tygrys król dżungli ! Ech, kto nie marzy jadąc do Chitwanu w Nepalu, że może przez przypadek, choć trochę, odrobinę, przez zarośla… przynajmniej ślad… Stanąć oko w oko (oczywiście z bezpiecznego grzbietu słonia) i zrobić zdjęcia, które staną się sensacją rodzinnego pokazu! Niestety nie jest GO łatwo zobaczyć. Nie sprzyja temu fakt, że jest ich strasznie mało, a na dodatek że generalnie żyją nocą, w dzień obserwując sennie świat z gęstwiny zarośli. Taaak, Tygrys to prawdziwa gratka dla fotografa, ale teraz mamy dobre informacje!

W Nepalu zgodnie z programem z 2010 roku Global Tiger Conference  rozpoczęto kolejną akcję liczenia populacji  tych królewskich zwierząt. Sama akcja ma na celu podwojenie populacji tygrysa do roku 2022 i jak widać z ostatnich liczeń idzie ku dobremu. W 2010 było ich w Nepalu 121 sztuk dorosłych osobników, w 2013 liczba wzrosła do 198, a obecnie naukowcy liczą na znaczne przekroczenie liczby 200. Tak więc szansa na spotkanie rooośnie 🙂

Program obejmuje elektroniczne zliczanie populacji za pomocą kamer rejestrujących. Tygrys przechodząc obok wzbudza zapis, a następnie za pomocą programu komputerowego klasyfikuje się zaobserwowane jednostki i na tej podstawie określa liczebność. Jednym z kilku miejsc licznego występowania Tygrysa jest Park Narodowy Chitwan. Tygrys jednak, to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Słonie, nosorożce, krokodyle i wiele innych gatunków unikalnych i zagrożonych znajduje tu doskonałe warunki do przetrwania, a my turyści mamy okazję z grzbietu słonia to wszystko zobaczyć. Dlatego…Zapraszamy na spotkanie z dziką przyrodą w ekologicznym safari w Parku Narodowym Chitwan. Więcej..